رنگ‏ها ی پاستیلی و کاربرد آنها در طراحی بسته ‏بندی

رنگ‏ها ی پاستیلی و کاربرد آنها در طراحی بسته ‏بندی

رنگهای پاستیلی یکی از زیباترین و پرکاربردترین رنگ‏های مدرن در طراحی گرافیک و کاربرد آن در طراحی بسته‏بندی‏های مختلف هستند. رنگ های پاستیلی رنگ‏های بسیار روشن و ماتی هستند و از ترکیب رنگ های شاد و سرزنده با رنگ سفید بدست می‏آیند.

اگر دقت کنید رنگ‏های پاستیلی در محیط اطرافمان به وفور دیده می ‏شوند. شیر موز، شیر توت فرنگی، بستنی پسته‏ای و … مثال‏های خوبی از رنگ‏های پاستیلی هستند. رنگ‏های پاستیلی در واقع برگرفته از رنگ‏های شاد و بسیار سرزنده‏ای هستند که با رنگ سفید، ملایم و لطیف شده‏اند و مثل این می‏ماند که مقداری شیر را به رنگ‏های تند مثل آبی و سبز اضافه کرده باشید.

نگاه کردن به رنگ‏های پاستیلی مثل نگاه کردن به رنگ‏های تند از پس پارچه‏ای حریر و سفید است. رنگ های پاستیلی به شما احساس صلح و آرامش می بخشند و یکی از بهترین انتخاب‏ها برای ایجاد فضایی آرام و شاد در زندگی‏های شلوغ و پر تنش امرزوی هستند.

این رنگ‏ها فضایی کلاسیک نیز ایجاد می‏کند که منجر به انتقال حس آرامش و کمال گرایی به بینندگان خود می‏ شود. رنگ‏های پاستیلی لطافت خاصی را به بسته‏بندی‏ها و جعبه ها میدهند.

رنگ‏ها ی پاستیلی

معرفی رنگ های پاستیلی و کاربرد آنها در بسته‏ بندی

رنگ های پاستیلی برای طراحی انواع بسته‏ بندی‏های آرایشی و بهداشتی، لبنیات و ... مناسب بوده و به راحتی با دیگر رنگ ها ست می‏ شوند. البته در سال‏های اخیر کاربرد این رنگ ها در بخش‏های مختلف طراحی گرافیک بخصوص در طراحی بسته‏بندی‏ها رایج شده است. برای مثال انتخاب رنگ پاستیلی برای بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی بسیار مناسب است. رنگ های پاستیلی بسیار چشم نواز هستند و در واقع چشم به راحتی آن‏ها را دنبال می‏کند.

اگر محصولات شما برای فروش در ویترین فروشگاه‏ها قرار می‏ گیرند و با تابش نور هالوژن نورپردازی می ‏شوند باید در نظر داشته باشید که یکی از گزینه‏ های مناسب برای طراحی بسته ‏بندی محصولات شما انتخاب رنگ‏های پاستیلی است زیرا این نور گرم پس از تابش به رنگ‏ های پاستیلی جلوه واقعی آن‏ها را بهتر آشکار می‏سازد.

رنگ‏ها ی پاستیلی

بنابراین به خاطر داشته باشید که رنگهای پاستیلی در فضاهای کم نور، رنگ پریده می شوند و تقریبا دو سوم از زیبایی و شادابی آن ها کاسته میشود.

یکی دیگر از روش های افزایش شادابی و انرژی در رنگ‏ های پاستیلی، افزودن رنگ ‏های تند و زنده به مجموعه رنگ‌های پاستلی در طراحی بسته بندی است.

هنگامی که صحبت از طراحی بسته‏بندی محصولات با رنگ پاستیلی می‏شود، طراحان گرافیک در سال 2018 نوآوری‏ها و گزینه‏های جدیدی را برای ما به ارمغان آورده‏اند، از نظر زیبایی شناختی و کاربردی، با آنها ارتباط برقرار می‏کنیم و در سال 2019 درست همان هایی را که در سال 2018 طراحی شده را انتخاب خواهیم کرد. در اینجا لیستی از تأثیرگذارترین طراحی بسته بندی را که در سال 2019 طراحی شده، گردآوری کرده‏ایم. امیدواریم از دیدن آنها لذت ببرید و رضایت شما را جلد کرده باشیم.

رنگ‏ها ی پاستیلی

طراحی بسته‏ بندی خلاقانه محصولات

طراحی بسته‏ بندی خلاقانه محصولات

طراحی بسته‏ بندی علم، هنر و فناوری محافظت از محصول برای نگهداری، انبار، انتقال و توزیع، ذخیره، فروش و استفاده از آن است. بسته‏ بندی شامل مراحل طراحی، ارزیابی، و تولید بسته‌ها می‏شود. بسته‏ بندی بطور بسیار جامعی بر زندگی ما سایه افکنده ‌است، بطوریکه ما در تمام اطراف خود آنرا مشاهده می‌کنیم. از اقلام مواد غذایی و دارویی گرفته تا کالاهای مصرفی و لوازم خانگی و کالاهای صنعتی و استراتژیک مانند محصولات پتروشیمی همه با بسته‏ بندی مرتبط هستند. وظیفه اصلی بسته ‏بندی محافظت از محصول است.

طراحی بسته‏ بندی، لیبل و یا طراحی جعبه محصولات باید به گونه‏ای باشد که در قفسه فروشگاه جلب توجه نماید. بسته‏ بندی و جعبه محصولات به عنوان یک ابزار تبلیغاتی موثر و کارآمد از زمانی که محصول وارد قفسه فروشگاه می ‏شود تا زمان مصرف آن است. طراحی بسته‌بندی و جعبه محصولات، نمایانگر کیفیت محصول و یا برند شما به مصرف‌کننده است. حتی در بعضی از اوقات تغییر طراحی جعبه یا بسته‏ بندی محصولات باعث رشد فروش آنها نسبت به سایر رقبا می‏ شود.

طراحی بسته‏ بندی

بسته ‏بندی امروزه علاوه بر حمل و نقل و نگهداری از کالا، وظایف متعدد دیگری از جمله معرفی، آموزش و فروش محتوای محصول را بر عهده دارد که این امر با به کارگیری هوشمندانه از هنر گرافیک میسر می‏ گردد. اطلاع رسانی مناسب و ایجاد جذابیت بصری به گونه ‏ای که هماهنگ با محصول باشد، با استفاده از طرح، رنگ و فونت و البته با چاپ خوب می ‏تواند تضمینی برای موفقیت و فروش بیشتر کالاهای تجاری گردند.

برای رسیدن به چنین نتیجه‏ ای لازم است طراح گرافیست اهداف و شرایطی را رعایت نماید تا طراحی بسته ‏بندی و یا جعبه از نظر لیبلینگ کامل و موثر گردد، این شرایط شامل:

 • جلب توجه کاربر و مصرف کننده
 • در یاد و حافظه ماندن طراحی بسته‏ بندی
 • ارتباط برقرار کردن با محتوای درون بسته
 • توجه به سلیقه و فرهنگ مصرف‏کننده

طراحی بسته‏ بندی

 اهداف لازم و ضروری گرافیک در طراحی بستهبندی شامل چند بخش میشود که به ترتیب اولویت عبارتند از:

 • نام تجاری (برند): اولین مورد گرافیکی که باید در طراحی بسته‏ بندی دیده و خوانده شود.
 • معرفی محصول: دومین مورد گرافیکی که این امر در اغلب موارد غیر از ذکر نام محصول با استفاده از عکس یا المان‏های گرافیکی و یا شفاف‏ سازی موضعی یا کلی در طراحی بسته ‏بندی صورت می‏ پذیرد.
 • صفت محصول: سومین مورد مهم طراحی بسته ‏بندی شامل توضیح و توزیع صحیح مطالب و طرح بر روی بسته‏ بندی می‏باشد و معمولا در ارتباط با خواص و ویژگی‏های محصول است مانند: جدول ارزش غذایی بر روی بسته‏ های مواد غذایی که معمولا در پشت بسته‏ ها قرار دارند.
 • مورد چهارم در طراحی بسته ‏بندی شامل دستور مصرف، تاریخ مصرف و نحوه باز و بسته شدن درب بسته به صورت گرافیکی در طراحی بسته ‏بندی
 • نشانه‏های رو بسته: آخرین مورد مهم طراحی بسته‏ بندی شامل علایم هشدار دهنده، استانداردها، مجوزهای قانونی، مسایل مربوط به تولید و توزیع، قابلیت بازیافت و نوع جنس بسته‏ بندی.

طراحی بسته‏ بندی

 کمتر از 1٪ از مصرف کنندگان هرگز وب سایت یک برند را مشاهده نمی کنند، اما 100٪ آنها باید با طراحی بسته‏ بندی محصول ارتباط برقرار کنند. اگر طراحی بسته‏ بندی، لیبل و یا جعبه یک محصول به گونه‏ ای خلاقانه اجرا شود، می‏ تواند تاثیر زیادی بر حجم فروش داشته باشد. طراحی بسته ‏بندی بسیار موثر، اغلب سرمایه گذاری کارآمد و مقرون به صرفه است که یک نام تجاری می ‏تواند به خودی خود ایجاد کند.

چگونه طراح بسته بندی مناسب را انتخاب کنید؟
هنگامی که شما مجموعه‏ ای از طراحان گرافیک را بر اساس مهارت‏ ها و در دسترس بودن شناسایی کرده‏ اید، گالری ‏های آنها را بررسی ‏کنید. نگاهی به نمونه ‏هایی از طرح‏های بسته ‏بندی گذشته برای پیدا کردن سبک خود و ارزیابی طراحان بر اساس معیارهایی که برای شما اهمیت دارد، به شما کمک می‏کند تا قبل از سفارش، با آنها تماس بگیرید و شرایط پروژه و انتظارات خود را توضیح دهید، و سپس به بهترین آنها سفارش دهید.

طراحی بسته‏ بندی
هدف ما این است که بهترین و خلاق‏ترین مجموعه طراحی جعبه و بسته بندی از نگاه شما باشیم. مجموعه طراحی گرافیک مثلث آماده ارائه بهترین و کارآمد‏ترین خدمات طراحی جعبه و بسته‏بندی در زمینه ‏های زیر است:

 • طراحی بسته‏ بندی و یا جعبه محصولات آرایشی بهداشتی
 • طراحی بسته‏ بندی، لیبل و یا جعبه دارویی و صنعتی
 • طراحی بسته‏ بندی محصولات آموزشی و فکری
 • طراحی جعبه مواد غذایی، رستوران ‏ها و فست فود
 • طراحی لیبل بطری ‏های نوشیدنی، حلال‏ ها و گیاهان دارویی
 • طراحی بسته بندی زعفران و خشکبار به جهت صادرات
 
بهینه سازی سرعت وب سایت

بهینه سازی سرعت وب سایت

یکی از عوامل تاثیرگذار در وب سایت علاوه بر طراحی و محتوا، بهینه سازی سرعت لود وب سایت می باشد. یک وب سایت با سرعت لود پایین می تواند به تجارت و کسب و کار شما لطمه بزند.

طراحی کاتالوگ و بروشور

طراحی کاتالوگ و بروشور

طراحی کاتالوگ و یا بروشور حرفه ای بی شک مستلزم گرافیست حرفه ای و با تجربه که آشنایی با صنعت چاپ دارد و اشراف کامل به رنگ های به کار رفته شده، کادر بندی و حاشیه طراحی خود دارد تا خروجی با کیفیتی به هنگام چاپ حاصل شود. در اجرای طراحی حرفه ای کاتالوگ می بایست بسیاری موارد مهم را رعایت نمود. قبل از شروع طراحی کاتالوگ می بایست اطلاعاتی جمع آوری شود و به گونه ای کاملا کارساز و موثر، اطلاعات گردآوری شده را در طراحی کاتالوگ به کار گرفت. به عنوان مثال، متن، تصاویر محصول با کیفیت بالا، تعداد صفحات، آگاهی از رنگ سازمانی و ... از فاکتورهایی هستند که در طراحی کاتالوگ و بروشور بسیار مهم است. توضیحاتی که راجع به محصول یا خدمات ارائه می دهید، می بایست خلاصه، مفید و کامل باشد. به نوع فونت و سایز مناسب آن می بایست دقت ویژه ای اعمال گردد و تنوع سایز از دو یا سه مورد بیشتر نباشد زیرا از شکیل بودن کار می کاهد.

طراحی کاتالوگ و بروشور بصورت کاملا حرفه ای در جذب مخاطب بسیار تاثیر گذار است. کاتالوگ و بروشور در تبلیغات اهمیت بسیار بالا و نقش موثری برای توسعه برند و افزایش فروش محصولات دارد. از طراحی کاتالوگ تبلیغاتی یا طراحی کاتالوگ صنعتی می توانید به عنوان یک ابزار تبلیغاتی یا بازاریاب تبلیغاتی همیشه در دسترس استفاده نمایید. تصاویر و عکس ها چنانچه زیر نظر تیم حرفه ای عکاسی انجام شود، تاثیر بالایی در انگیزه و تمایل فرد برای خرید کالا ایجاد می کند که با هزاران جمله هم نمیتوان همچین تاثیری را در زمان اندک بر روی یک فرد گذاشت. از این رو پیشنهاد می گردد از عکاسی صنعتی برای تصاویری از کالای خود در صفحات کاتالوگ استفاده نمایید.

طراحی کاتالوگ و بروشور

 در طراحی کاتالوگ و بروشور به متون و نوشتاری که برای توضیحات ارائه می شود، می بایست دقت ویژه ای اعمال گردد. توضیحاتی که راجع به کالا ارائه می دهید، می بایست کاملا دقیق و بیانگر ویژگی های محصول تان باشد و هیچگونه ابهامی در فهم مطلب ایجاد نگردد. از دیگر موارد  که در متن باید به آن توجه نمود، سایز و فونت های مورد استفاده هست که ترجیحا برای عناوین از سایز بزرگتر و برای متن از سایز متوسط بهره بگیرید.

طراحی گرافیک کاتالوگ و بروشور تلفیقی از رنگ، عکس صنعتی، تصویر. تکنیک‌های چاپ و صفحه بندی به انضمام طرح‌های بصری با پیام‌های متفاوت هست که با خلاقیت و فرایند تفکر طراح گرافیک عجین می‌گردد، که به‌صورت نسخه‌های چاپی (کاتالوگ و بروشور و ...) یا الکترونیکی که توسط طراح گرافیک ارائه می‌گردد. طراحی کاتالوگ و بروشور حرفه ای و جذاب توجه مشتریان بالقوه را به خود جلب می‌کند و علاقه به محصول را در مشتری باعث می‌شود و موجب انگیزش درمشتری برای خرید می‌شود.

در طراحی کاتالوگ و بروشور دو سبک متفاوت وجود دارد. کاتالوگ‌ و بروشورهای عکس محور (مصور) و کاتالوگ و بروشور‌های دیتا محور (متنی). با توجه به تحقیقات به عمل آمده، کاتالوگ‌هایی با  طراحی مصور که در آنها  از عکس‌هایی با کیفیت بالا (صنعتی) استفاده شده، حدود 20 برابر  بازخورد و توجه بیشتری در بین مخاطبان خود داشته است.

طراحی کاتالوگ و بروشور

برای استفاده از عکس قابل چاپ داخل کاتالوگ و بروشور به سه روش می‌توان اقدام کرد:

 • از عکس‌های خود مشتری استفاده شود.
 • از منبع رسمی خارجی خریداری شود.
 • عکاسی صنعتی از محصول یا مکان مشتری صورت گیرد.

بیشتر مشتریانی که طراحی کاتالوگ و بروشور سفارش می دهند، تمام تصاویر محصولات خود را در اختیار ندارند معمولا یا از وب سایت خود دریافت می‌کنند که در اینصورت با کیفیت  72dpiهستند و اصلاً برای چاپ مناسب نیست و بعد از چاپ عکس‌ها به‌ صورت مشبک دیده می‌شوند. شما نیاز به تصاویر با کیفیت بالا (300(dpi دارید.

در صورتی که مشتری دسترسی به عکس نداشته باشد پیشنهاد می‌کنیم توسط طراحان از منابع رسمی خارجی عکس را خریداری کنند و یا در غیر این صورت عکاسی به ‌صورت صنعتی انجام داده تا بهترین خروجی ممکن برای طراحی کاتالوگ را در اختیار داشته باشید.

طراحی جلد کاتالوگ و بروشور مهم‌ترین بخش طراحی هست. طراحی جلد باید اثری خلاقانه و با اشراف کامل و تحقیق راجع به نوع فعالیت شرکت باشد و تمامی عناصر و محتویات به‌ صورت منحصر به فرد و مبتکرانه با توجه به رنگ سازمانی پیاده سازی گردد.

طراحی کاتالوگ و بروشور مینی مال

امروزه صنعت گرافیک به سوی سبک‌های ساده اما زیبا که در اصطلاحminimalist   گفته می‌شود در حرکت هست و طرح‌های شلوغ و پر رنگ لعاب منسوخ شده هستند. سبک مینی مال Minimal در طراحی کاتالوگ و بروشور ساده بودن طرح در این سبک از ارکان اصلی مینی مال هست، سبکی کاملاً ساده (حذف اشکال‌ها و متون اضافه) در این نوع طراحی  کالا یا خدمات بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد و فوکوس اصلی روی محصول یا خدمات می‌باشد. پیشنهاد می‌شود اگر محصول یا خدمات جدیدی برای معرفی دارید از این نوع سبک استفاده نمایید. در این طرح باید مخاطب ۸۰% تا ۱۰۰% اطلاعات لازم از طرح نهایی را به ذهن انتقال دهد. قبل از طراحی بهتر است این سؤال را از خود بپرسید اگر مخاطب طرح شما رو مشاهده کرد چقدر برای او قابل‌ فهم است؟ اطلاعات محصول را با چه خلاقیتی به ذهن کاربر منتقل می‌کنید؟ خلاقیت و تجربه طراح کاتالوگ و بروشور در سبک مینی مال می‌تواند بسیار تأثیر گذار باشد و در اوج سادگی محصولات را می‌توان به زیباترین شکل به مخاطبین ارائه کرد. این نکته را به خاطر بسپارید که توازن، هارمونی رنگ و ترکیب ساختار بسیار پر اهمیت است. نظم در جایگذاری تصاویر و عناوین می‌تواند بر جذب مخاطبت تأثیرگذار باشد و می‌تواند به ‌راحتی مخاطب را در شناخت بهتر محصول راهنمایی کند.

طراحی کاتالوگ و بروشور

استفاده از فضای سفید یا رنگ ‌سازمانی می‌تواند بر طرح کاتالوگ و بروشور تأثیرگذار باشد و بهتر است با طراح کاتالوگ مشورت کنید و برای فضاهای خالی تصمیم‌گیری کنید که طرح پس‌زمینه سفید باشد یا اینکه از رنگ ‌سازمانی استفاده نمایید. توصیه می‌شود در طراحی کاتالو و بروشور به سبک مینی مال از رنگ‌بندی گوناگون استفاده نکنید چرا که استفاده از رنگ‌های زیاد می‌تواند ذهن مخاطب را مشغول کند و نتواند با محصول شما ارتباط بگیرد.

طراحی کاتالوگ و بروشور چهار رنگ (CMYK)

طراحی‌ها کاتالوگ و بروشور اغلب به صورت  چهار رنگ اصلی CMYK انجام شده و درصورت نیاز به کار زیباتر از رنگ پنجم، که رنگی ساختگی و بسیار زیبا (رنگ طلایی یا نقره‌ای یا متالیک و...) می‌باشد بهره می‌گیرند.

نکات مهم در طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور

 1. زمان بندی مناسب در طراحی کاتالوگ و بروشور

چند روز برای طراحی و چاپ فرصت هست؟ نکته ای مهم که کار فرمایان آن فراموش میکنند و یا طراحی و چاپ را دست کم میگیرند یا مراحل را فرایند ساده یک روزه در نظر میگیرند. برای اینکه کارهای طراحی و چاپ به موقع انجام شود با طراح مشورت کنید و طراح را از حجم کار مطلع سازید و مطابق با کار برای طراحی و چاپ زمان بندی کنید.

طراحی کاتالوگ و بروشور

 1. انتخاب سبک متناسب در طراحی کاتالوگ و بروشور

بهتر است مطابق به صنعت یا تبلیغات طرح و قالب خود را انتخاب کنید. ممکن است طرح کاتالوگ تبلیغاتی مورد پسند قرار بگیرد اما حوزه فعالیت ما صنعتی باشد، بعد از طراحی متوجه می شویم محصولات یا خدماتی که در این طرح استفاده کردیم جذاب و زیبا نیست و مجدد باید قالب طراحی تعویض شود.

 1. آماده سازی محتوا در طراحی کاتالوگ و بروشور

لوگو: هارمونی رنگ و حتی سبک طراحی بر اساس رنگ و هارمونی لوگو مشخص می شود و توصیه می شود به صورت لایه باز در اختیار طراح قرار دهید.

متون: توصیه می شود متن ها به صورت تایپ و ویراستاری شده آماده شود تا سرعت و دقت طراحی بالا رود. توجه از اشتباهات متداول غلط املایی می بایست و بهتر است توسط ویراستار مورد بررسی قرار بگیرد.

جداول یا نمودار: جداول متنی بهتر است در قالب فایل ورد یا اکسل ارائه شود و اگر قصد دارید از نمودارهای گرافیکی در طراحی استفاده کنید توصیه می شود از تصویر با کیفیت بالا و در صورت موجود بودن فایل لایه باز را برای طراح آماده سازی کنید.

تصاویر: مهم ترین عنصر در طراحی، تصویر می باشد که کیفیت و اعتبار محصولات یا خدمات را به مشتریان نشان می دهد. توجه کنید که تصاویر باید کیفیت عالی داشته باشد تا هنگام چاپ رنجه نشود و چاپی با کیفیت عالی داشته باشید.

عناصر: در طراحی ممکن است بخواهید از عناصر گرافیکی یا سایر لوگو های همکاران استفاده نمایید.

 

استفاده از رنگ در طراحی لوگو یا نشانه

استفاده از رنگ در طراحی لوگو یا نشانه

رنگ‏ها در طراحی لوگو یکی از مهم‏ترین قسمت‏های طراحی گرافیک است. استفاده از رنگ‏های مناسب در طراحی لوگو می‏تواند نقاط قوت کسب و کار شما را برجسته کند و به شما در جذب مشتری کمک کند و ترکیب اشتباه می‏تواند اثر معکوس داشته باشد. تاثیر رنگ در طراحی لوگو یک موضوع بسیار مهم و قابل اهمیت هست. همه ما از روانشناسان رنگ شنیده‏ایم که رنگ‏ها بر احساسات و رفتارهای ما تأثیر می‏گذارند. رنگ زرد نشاط آور و شاد است و رنگ سبز در حال آرامش بخش است. اما آیا این قوانین در تجارت و برندینگ نیز همین احساسات را ایجاد می‏کنند؟ تحقیقات نشان داده است که رنگ شناسایی یک برند را بیشتر از ۸۰% بالا می‏برد. این یک آمار شگفت انگیز است زمانی که شما بدانید که اعتماد مشتری، ارتباط مستقیم با مطرح شدن یک برند را دارد. مثلا با دریافت رنگ قرمز چراغ راهنمایی و رانندگی توقف می‏کنیم و با سبز شدن مجددا شروع به حرکت می‏کنیم. ما از طریق رنگ‏ها علامت خطر و یا امنیت دریافت می‏کنیم. اگر به بسته‏بندی بطری‏های آب معدنی دقت کنید متوجه خواهید شد که طراحان بسته‏بندی از رنگ آبی استفاده کرده‏اند چرا که این “رنگ آبی” است که احساس سردی و خنک بودن را به بیننده القا می‏کند و ارتباط بسیار مستقیم با فروش آن محصول دارد.

چگونه برای برند خود رنگ انتخاب کنیم؟

بر خلاف آنچه برخی فکر می‏کنند، طراحی لوگو یا برند کار بسیار زمان بر و مشکلی است. نه تنها شما مجبورید تعداد زیادی متغیر را در نظر داشته باشید، بلکه باید بدانید چگونه تغییرات را به خوبی و به نسبت های مناسب در جاهایی که نیاز است اعمال نمایید. هنگام طراحی لوگو یا برند، شما مجبور خواهید بود نکات زیادی را در نظر داشته باشید. یکی از این آیتم‏ها رنگ است. شما می‏توانید یک لوگوی تک رنگ، یک لوگوی دو رنگ و یا حتی لوگویی با بیش از دو رنگ داشته باشید. هر رنگ باز گو کننده مطالب و نکاتی در مورد لوگوی مرتبط می‏باشد. رنگ‏ها به طور ناخودآگاه چندین نوع پیام را منتقل می‏کنند. ما در این مقاله نگاهی به رنگ های اصلی خواهیم انداخت و نمونه های قدرتمندی از لوگو یا برند را که رنگ در آنها نقش بسزایی داشته را معرفی خواهیم کرد.

روانشناسی رنگ قرمز در طراحی لوگو

احساسات: عشق، خشم، پرخاشگری، تعصب، حس گرایی، شدت.

رنگ قرمز نشانه هیجان، اشتیاق و عصبانیت است. همچنین قرمز فوریت را نشان می‏دهد، مثلا برای اعلام حراج، یا ایجاد انگیزه برای خریدهای فوری. این ویژگی‏ها توجه را به خود جلب می‏کند، در تحقیقات شناختی اولین دو رنگی که در مغز پردازش می‏شوند رنگ قرمز و زرد هستند. محققان پی برده‏اند اکثر کودکانی که قدرت تشخیص محتویات داخل بسته‏بندی را ندارند وقتی وارد فروشگاه خوراکی می‏شوند ناخودآگاه محصولات قرمز رنگ مورد توجه آن ها قرار می‏گیرد. رنگ قرمز باعث تحریک اشتها می‏شود، به همین دلیل آن را در بسیاری از لوگو‏های غذا و رستوران مشاهده می‏کنید. چه به تنهایی استفاده شود و چه به عنوان یک رنگ مکمل، رنگ قرمز گزینه‏ای قدرتمند برای طراحی لوگو یا آرم است.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ نارنجی در طراحی لوگو

احساسات: لذت، جسارت، بی اعتمادی، اشتیاق.

نارنجی می‌تواند طیف گسترده‌ای از احساسات را پوشش دهد، ولی آنچه بیش از همه قابل توجه است،‌ شهامت دادن به لوگوست. نارنجی از طرفی نمی‌تواند اشتیاق و حس خواستن شدیدی که در رنگ قرمز وجود دارد را القاء کند و از طرفی به اندازه کافی تیره نیست که آرامش و ثبات را منتقل کند. این رنگ می‌تواند در کسب و کارهایی مانند: اسباب بازی، محصولات بهداشتی و پکیج‌های مسافرتی استفاده شود. به وسیله‌ی رنگ نارنجی می‌توان به راحتی تضاد به وجود آورد و ترکیب آن با دیگر رنگ‌ها مثل سیاه یا حتی آبی تیره و بنفش می‌تواند لحنی جدی به آن بدهد.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ زرد در طراحی لوگو

احساسات: شادی، لذت، انرژی، احتیاط، مریضی.

رنگ زرد منعکس کننده دوستی و تشویق کننده است، رنگ زرد توجهات را به خود جلب می‏کند به همین خاطر ماشین های تاکسی را به رنگ زرد در می‏آورند. رنگ زرد ذاتا رنگی روشن است به همین دلیل می‌توان در اظهار شادی، بیشتر از بقیه رنگ‌ها از آن استفاده کرد. قدرت این رنگ چنان بالاست که استفاده از سایه‌های تیره‌تر رنگ زرد هم معنی آن را چندان تغییر نمی‌دهد (ازین نظر مانند رنگ نارنجی است.) و حتی تیره‌ترین زرد شاید فقط اندکی احساس بیماری یا ضعف را القا کند. به همین دلیل اصولا رنگ راحتی برای بیان احساسات بچگانه است. کلا از این رنگ در طراحی لوگوهای بیزنس‌های فامیلی و دوستانه مانند: پارک آبی، رستوران‌های فامیلی، اسباب بازی و خرید استفاده می‌شود. ارتباط بین رنگ زرد و انرژی باعث شده که از آن در شرکت های مربوط به انرژی استفاده کنند.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ سبز در طراحی لوگو

احساسات: هماهنگی، تازگی، بلند پروازی، طمع.

این را دیگر همه می‏دانند، رنگ سبز طبیعت را به یاد می‏آورد. این رنگ در میان برندهای مربوط با محیط زیست محبوب‏تر است. این رنگ می‏تواند احساس صلح، امید، اعتماد و آرامش را به همراه بیاورد. دیگر صنایعی که به استفاده از رنگ سبز علاقه نشان می‏دهند، صنایع غذایی، کالاهای خانگی، تکنولوژی و امور مالی هستند. از آنجا که گیاهان سبز هستند و پس از یک زمستان طولانی به زندگی دوباره می‏آیند، بسیاری از مردم می‏گویند سبز رنگ رشد یا زندگی جدید است.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ آبی در طراحی لوگو

احساسات: آرامش، اعتماد، اعتماد به نفس، جدیت.

رنگ آبی ایجاد احساس اعتماد و امنیت می‏کند. همچنین این رنگ طول موج بلندی داشته و از فاصله‏های بسیار دور نیز دیده می‏شود. به همین دلیل اکثر چراغ‏های فرود فرودگاه‏ها آبی رنگ است. اگر می‏خواهید جدی گرفته شوید باید از آن برای طراحی برند خود استفاده کنید. یک نکته که باید در نظر داشته باشید این است که به عنوان پادشاه کلاسیک رنگ‏ها، رنگ آبی در بیش از نیمی از لوگوها ظاهر می‏شود. اگر می‏خواهید از اعتماد به نفس برند خود اطمینان حاصل کنید، رنگ آبی را برای طراحی لوگو یا برند خود انتخاب کنید. تعجبی ندارد که این رنگ در میان شرکت‏های انرژی، مالی، هواپیمایی و تکنولوژی پر طرفدار است. همه‏ی آن‏ها می‏خواهند مفهومی که ما از این شرکت ها انتظار داریم، منتقل کنند؛ یعنی کارکرد مداوم و بدون خطر. همانطور که دیده‏اید، این رنگ در صنایع پوشاک و رستوران که نیاز به جلب توجه مصرف کننده دارند عمومیت کمتری دارد.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ بنفش در  طراحی لوگو

احساسات: جاه طلبی، وقار، رمز و راز، استقلال.

رنگ بنفش رنگ سلطنت است و معمولا برای محصولات ضد پیری و زیبایی مورد استفاده قرار می‏گیرد. این اثرات آرام بخش باعث شده است که از این رنگ بیشتر در امور مالی، تکنولوژی و سلامت استفاده شود. بنفش رنگ لوکس رنگین کمان است. از رنگ بنفش در طراحی لوگو استفاده کنید تا همزمان پخته و عاقل ظاهر شوید. این رنگ اشاره‏ای به زنانه بودن نیز دارد. بنفش تلفیقی از آبی و انرژی رنگ قرمز می‏باشد. بنفش فعالیت‏های مغزی را که در رابطه با حل کردن مشکل است را فعال می‏کند. بنفش رنگی سلطنتی است، بخصوص بنفش تیره که با مال و ثروت همراه است. بهتر است برای بسته‏بندی یا طراحی موارد لوکس از رنگ بنفش استفاده نمائید .

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ قهوه‏ای در طراحی لوگو

احساسات: راحتی، قدرت، تنبلی، انزوا.

در میان تمام رنگ‌ها، متواضع ترین به نظر می‌رسد. قهوه‌ای معمولا محدود به لوگوهای محصولات مردانه است و به کارهایی که در فضای باز انجام می‌شود تعلق دارد. متداول ترین احساسات رنگ قهوه‌ای، انزواست. در لوگوهایی مانند: تجهیزات کمپینگ، شکار، و دیگر کسب و کارهایی استفاده می‌شود که به مشتریانش فرصتی می‌دهد که در تنهایی، تحت لوگوی قهوه‌ایشان به کارهای روزمره‌ی خود فکر کنند.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ خاکستری در طراحی لوگو

احساسات: اعتماد و اطمینان، بی طرفی، عقل و هوش، آرامش، سازش، استقلال و رسمیت.

رنگ خاکستری نشان دهنده خنثی بودن و آرام بودن است. رنگ خاکستری ممکن است برای برخی افراد گزینه بهتری نسبت به مشکی باشد. در حالی که به خودی خود هیچ قدرت محرک هوشی ندارد، ولی با عقل و دانش و استحکام در ارتباط است. این رنگ نشانه ترس و فقدان احساس است و شفافیت و درخشندگی دیگر رنگ‌ها را کم می‌کند. رنگ خاکستری بی تفاوتی، عدم مشارکت و همکاری و سستی و تنبلی را در فرد به وجود می‌آورد. نقره ای، طوسی، خاکستری روشن و تیره، دودی، سربی و سربی تیره طیف‌های مختلف رنگ خاکستری محسوب می‌شوند.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ سفید در طراحی لوگو

احساسات: بی گناهی،خالص، پاکیزگی.

همه ما می‏دانیم که سفید یک رنگ نیست اما باید آن را نیز به این فهرست اضافه کنیم. این رنگ با روشنایی، بی گناهی، خلوص و پاکی همراه است. از آنجا که این رنگ به عنوان رنگ کمال شناخته می‏شود و حس مثبتی که القا می‏کند بیش از رنگ‏های دیگر است، اما به طور گسترده استفاده نمی‏شود. احتمالا دلیل این امر این است که رنگ سفید را نمی‏توان بدون رنگ‏های دیگر به کار برد. بیشتر بیزینس‏ها ترجیح میدهند که رنگ سفید را از لوگوی خود حذف نکنند. مخصوصا بیزنسهایی که حرفه‏شان به قاطعیت نقطه شروع است مانند خمیر نان، ازدواج، کاغذ، چیزهایی که هر کسی در زندگی‏اش حدالاقل یک بار آنها را در نظر گرفته باشد. رنگ سفید هم مانند مشکی، تقریبا با اعتدال در تمامی لوگوها استفاده می شود. اگر رنگهای دیگر نتوانند، ترکیب رنگ مشکی و سفید می تواند به مشتری حس جدیت یا نرمش خدمات شما را القاء کند.

طراحی لوگو

روانشناسی رنگ مشکی در طراحی لوگو

احساسات: قدرت، مرموز، حزن، با شکوه.

لوگویی که در آن مقداری از رنگ مشکی به کار رفته شده باشد به مشتری حس قدرت را القاء می‌کند. مشکی نفوذ کامل و نهایت را نشان می‌دهد. با استفاده از مشکی در لوگو، قاطعیت بیشتری در کار به مشتری القاء می‌شود. به نشانه‌های ورزشی مانند نایکی یا اندرارمور که لباس‌های ورزشی تولید می‌کنند توجه کنید، مشتریان با پوشیدن لباس‌های این برندها، احساس قدرت می‌کنند. این رنگ علامت قدرت و اقتدار است و برای رساندن توانایی و قدرت استفاده می‏شود. به همین دلیل است که دیلپمات‏ها و سیاستمداران را فقط در اتومبیل‏های سیاه رنگ سوار می‏کنند.

طراحی لوگو

نکته آخر

تاثیر رنگ در لوگو بسیار مهم و نیازمند یک تایم طولانی برای تحقیق و تفکر است، شتاب زده عمل نکنید اگر فکر می‏کنید نمی‏توانید رنگ مناسبی انتخاب کنید حتما با چند طراح و مشاور دیگر بحث و مشورت کنید تا به یک رنگ ایده آل برای لوگوی خود برسید.

طراحی وب سایت حرفه ای

چهار نکته مهم برای ساخت یک وب سایت حرفه ای

امروزه وب سایت تاثیر بسیار زیادی در کسب و کار ها دارد. اگر شما تجارت یا کسب و کار جدیدی راه اندازی می کنید باید یک وب سایت برای تجارت خود داشته باشید.

طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور پنج رنگ

طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور پنج رنگ

"رنگ پنجم" چیست؟

هر رنگی که غیر از چهار رنگ اصلی چاپ باشد، مانند طلایی، نقره‌ای، مسی، فیروزه‌ای فسفری و … رنگ پنجم نامیده می‌شود. اصطلاحاً به آن رنگ ساختگی(کارخانه‌ای)، رنگ تفکیکی یا رنگ اسپات (spot) هم گفته می‌شود. به تعداد رنگ‌های اسپات در لیتوگرافی، زینک تهیه می‌شود و به عنوان یک رنگ مجزا چاپ می‌شوند. یعنی هر ناحیه‌ای از طرح که برای آن یک رنگ پنجم تعریف می‌کنیم باید زینکی جدا داشته باشد. گاهی اوقات با توجه به حساسیت یک اثر چاپی مانند کاتالوگ یا بروشور، طراح به این نتیجه می‌ رسد که یکی از رنگ‌ های موجود در کاتالوگ یا بروشور را با یک زینک جدا چاپ کند تا دقیق‌ ترین رنگ‌ گذاری را در خروجی چاپ را داشته باشد.

 طراحی کاتالوگ

حال، این رنگ یا از قبل توسط چاپخانه ساخته می‌ شود و یا بصورت آماده خریداری و در ماشین چاپ ریخته می‌‏شود. به این رنگ‏های ساختنی اصطلاحا “Spot Color” گفته می‌‏شود. استفاده از رنگ اسپات علاوه بر بالا رفتن کیفیت چاپ، در طراحی‏هایی با تعداد کمتر از ۴ رنگ، معمولا می‌ تواند در هزینه‏ها نیز صرفه‌ جویی کند.

هر رنگی از ترکیب چهار رنگ اصلی(CMYK)  می‌‏تواند یک رنگ اسپات باشد. بطور مثال در طراحی اوراق اداری رنگ آبی سازمانی تعریف کرده‌اید، با توجه به این‌ که معادل هر رنگی از رنگ‌ هایCMYK ، رنگ‌های پنتون تعریف شده‏اند، البته نسبت به رنگ‌‏های چهار رنگ از درخشش خاصی در چاپ برخوردارند، می‏توان آن رنگ بخصوص را از دفترچه رنگ پنتون پیدا کرده و بعنوان رنگ اسپات چاپ کنید. البته در ایران گاهی توسط اپراتور چاپخانه ساخته می‏ شود.حالا تا حدودی میتوانیم مفهوم چاپ کاتالوگ پنج رنگ را بفهمیم!

طراحی کاتالوگ

چرا به رنگ‌های ساختگی (spot) نیاز داریم؟

می‌توان گفت به چند دلیل به استفاده از رنگ‌های اسپات نیاز داریم:

 • حدوده فضای رنگی که چشم انسان می‌بیند بسیار گسترده‌تر از فضای سیستم رنگی چاپ(CMYK) و محدوده رنگی RGB است. حال اگر بخواهیم این فضای بزرگ رنگی را چاپ کنیم باید از رنگ‏های اسپات یا پنتون استفاده کنیم.
 • طراح و سفارش دهنده زمان نهایی شدن کار در نرم‌افزار به رنگ خاصی رسیده‌اند که در چاپ با رنگ‌های CMYK به آن نخواهند رسید، پس راه حل این است که از دفترچه رنگ پنتون کد رنگ انتخابی را پیدا کرده و به چاپخانه ارائه دهند.
 
چاپ و طراحی کاتالوگ

10 نکته کاربردی در طراحی و چاپ کاتالوگ و بروشور

چگونه مطمئن می‏شوید که طراحی بروشور و یا کاتالوگ شما واقعا خیره کننده است؟ رعایت نکات زیر میتواند بروشور و یا کاتالوگ شما را  از خوب به عالی تبدیل کرده و منحصر به فرد کند. شما میتوانید از قالب های آماده استفاده کنید، اما این کار نمیتواند کار شما را منحصر به فرد کند. بنابر این، با انجام دادن نکات زیر میتوانید بروشور و کاتالوگ منحصر به فرد و درخور کار خود داشته باشید.

طراحی وب سایت

چرا باید وب سایت داشته باشیم؟

این روزها با توجه به افزایش روز افزون اینترنت و فضای مجازی هر فردی را در کسب و کار و تجارت خود به فکر وا می دارد که علت نیاز داشتن وب سایت چیست؟

تماس با ما

در صورت ارسال پیام از طریق فرم روبرو و یا ایمیل در روزهای کاری، کمتر از 24 ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود

 اطلاعات تماس

تهران، نارمک، خیابان سمنگان جنوبی
پلاک 327، طبقه سوم، واحد 5 

021-77976013
 این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
شماره تلگرام جهت ارسال سفارش:
09301372548

تلگرام Pinterest اینستاگرام Linkedin 

این مجموعه بطور تخصصی در زمینه طراحی کاتالوگ و بروشور، طراحی جعبه و بسته بندی محصولات دارویی، غذایی و صنعتی، طراحی ست اداری و هویت بصری، طراحی آرم یا نشانه، طراحی پوستر، عکاسی تبلیغاتی، طراحی وب سایت وسئو سایت فعالیت دارد. وقت شناسی، نظم و تعهد در کار همیشه در راس امور این مجموعه بوده و هست.

 1. لطفاْ نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید
 2. لطفاْ ایمیل خود را وارد نمایید
 3. لطفاْ متن پیام را وارد نمایید
 4. کد امنیتی*
  کد امنیتی
  کد وارد شده صحیح نمی باشد

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجموعه طراحی گرافیک مثلث است و 
هرگونه کپی برداری از مطالب و تصاویر پیگرد قانونی دارد.